Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı

Anasayfa - Blog

diş eti sağlığı, diş etleri nasıl sağlıklı olur, diş eti kanaması, diş eti ağrısı, diş sararması, dişlerimiz neden sararır, diş sararması için yapılması gerekenler, hamilelikte diş sağlığı ile ilgili, hamilelikte ağız ve diş sağlığı, hamilelikte diş sağlığı için neler yapılmalı
25, Nisan, 2019

HAMİLELİKTE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Bebek bekliyorsanız önümüzdeki 9 ay boyunca vücudunuzda bir çok büyük değişiklik göreceksiniz ve bu değişiklikler hakkında fikir sahibisiniz ancak ağız sağlığı ve gebeliğin birbirleri ile doğrudan ilgili olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Hormon seviyelerindeki değişiklikler ağız sağlığı problemlerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Minik misafiriniz beklerken ağız sağlığınız için dikkat etmeniz gereken birkaç şeyden bahsedelim.

GEBELİK GİNGİVİTİSİ

Hamilelik sırasında değişim gösteren hormonlar vücudunuzun genelinde değişimler gözlemenize sebep olmaktadır. Benzer değişimler diş etlerinizde de görülür. Gebelik döneminde diş etlerinizde görülen şişme, kızarma ve kanamaya yatkın hale gelme durumuna gebelik gingivitisi denir. Gebelik gingivitisinin ilerlemesi halinde bebeğe zarar verebilecek noktaya gelebilir bu sebepten hamileliğiniz boyunca diş bakımınıza, düzenli ve etkili diş fırçalamaya özen göstermelisiniz. Bu dönemde düzenli diş hekimi kontrolüne gitmeye devam ediniz kontrollere gidemiyorsanız da en azından diş etlerinizle ilgili herhangi bir sıkıntı oluştuğunda mutlaka doktorunuza danışınız.

GEBELİK TÜMÖRLERİ

Her ne kadar adı korkutucu olsa da bu tümörler herhangi bir hastalık oluşturmazlar. İkinci trimestr boyunca dişler arasındaki diş etinde oluşabilen küçük bir ahududuya benzeyen büyümelerdir. Rahatsızlık oluşturmaları halinde diş hekimi tarafından alınabilirler. Çoğunlukla herhangi bir rahatsızlığa sebep olmadan doğumdan sonra kaybolurlar.

GEBELİĞE BAĞLI GÖRÜLEN KUSMA VE DİŞLERİNİZE ETKİSİ

Sabah kusmaları maalesef hamileliğin beraberinde getirdiği nahoş bir durumdur. Mide içeriğinin asidik oluşu kusmaların sıklığının artması durumunda dişlerde aşınmalara sebep olabilir. Sadece kusma değiş reflü varlığında da dişlerin yüzeylerinde çeşitli aşınmalar oluşabilir. Dişlerinizi bu aşınmadan korumak için kusma ya da asit atağının hemen sonrasında dişlerinizi fırçalamayınız, fırçalama öncesinde mutlaka karbonatlı suyla gargara yapınız karbonatın bazik yapısı ağız içindeki asidik ortamı nötralize eder. Böylece aşınmaya sebep olan bu asidik ortam ağızdan uzaklaşmış olur.

Hamilelik dönemi ve sonrası bütün hayat tarzınızın değişmesine sebep olmaktadır. Ancak unutmayınız kendinize de bebeğinize gösterdiğiniz kadar özen göstermelisiniz. Genel vücut sağlığınıza ve özellikle ağız diş bakımınıza yeterli vakit ayırınız.

Sağlıklı Günler...

Hamilelikte diş sağlığı Hamilelik dönemi ağız sağlığı Hamilelik dönemi diş sağlığı Hamilelikte Diş ve Ağız sağlığı için ne yapılmalı
Yukarı