Elektrikli Fırçalar vs Manuel Fırçalar

Anasayfa - Blog

elektrikli diş fırçası mı manuel diş fırçası mı
6, Temmuz, 2018

Elektrikli Diş Fırçası Mı? Manuel Diş Fırçası Mı?

Diş fırçalama; iyi bir ağız bakımının sağlanması ve ağız sağlığının korunmasının temelidir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği'ne göre hem elektrikli hem de manuel fırçalar çürüğe ve dişeti hastalıklarına sebep olan bakteriyel plağın yeterli ve etkili bir şekilde temizleyebilmektedirler. Her iki fırçanın da kendine ait avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Elektrikli Dış Fırçası Kullanmanın Avantajları

Elektrikli fırçaların kılları titreşim ve dairesel hareketlerle diş ve diş eti üzerinde yığılan dental plağın temizlenmesini sağlar. Yaptığı titreşim hareketi, diş fırçası dişe her değdiğinde daha fazla mikro hareket oluşmasını sağlar. Yapılan çalışmalar elektrikli fırçaların genel olarak daha fazla plak temizlediğini ve gingivitis adı verilen diş eti hastalığını azalttığını göstermektedir. Üç aylık düzenli elektrikli fırça kullanımının ardından plak oluşumunun %21, gingivitis oluşumunun %11 oranında azaldığı gösterilmiştir.

Elektrikli diş fırçaları; karpal tünel, artrit ya da gelişimsel engeller gibi manipulasyon güçlüğü yaşayan hastalarda, fırçalama eyleminin çoğunun diş fırçası tarafından yapılması nedeni ile çok yardımcılardır.

Elektrikli diş fırçaları ile birlikte gelen zamanlayıcılar dişlerinizi yeterince uzun süre fırçalamanızı sağlamaktadırlar. Yapılan araştırmalarda çoğunlukla olması gerekenden kısa süre ve ağzın her bölgesine yeterli ilgi gösterilmeden fırçalama yapıldığı belirtilmiştir.

Elektrikli fırça kullanarak diş fırçalayan insanların fırçalama eylemini daha fazla odaklanarak gerçekleştirdikleri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle ortodontik tedavi gören hastalarda elektrikli fırça ve ağız duşu kullanımıyla daha etkili bir temizlik sağlanmaktadır.

Çocuklar için daha eğlenceli bir fırçalama deneyimi sunmaktadır. Diş eti ve diş minesinin zarar görme riski daha azdır.

Elektrikli Diş Fırçasının Dezavantajları

  • Elektrikli fırçalar manuel fırçalara göre daha maliyetli ve ulaşılması zor ürünlerdir.
  • Fırçalama sırasında oluşan titreşim hareketi bazı kullanıcılarda rahatsızlık yaratabilir.
  • Fırçanın çalışırken çıkarttığı ses bazı çocuklar için korkutucu olabilir.
  • Fırçayı kullanabilmek için şarj etmek gerekmektedir. Bu durum özellikle seyahatlerde taşıma ve kullanım zorluğuna neden olabilir.

Manuel Diş Fırçasının Avantajları

Manuel fırçalar ve elektrikli fırçalar arasında, doğru teknik kullanılarak fırçalama yapıldığında, temizleme etkinliği açısından fark bulunmamaktadır. Eğer günde iki kez düzenli diş fırçalıyorsanız ve kontrole gittiğinizde diş hekiminiz size diş fırçalama etkinliğiniz hakkında herhangi bir uyarıda bulunmuyorsa manuel fırçanızı rahatlıkla kullanmaya devam edebilsiniz.

Manuel fırçalar elektrikli fırçalara göre daha erişilebilirlerdir. Tüm market ve eczanelerde rahatlıkla bulunabilirler. Kullanabilmeniz için şarj etmenize gerek yoktur. Maliyetleri düşüktür.

Manuel Diş Fırçasının Dezavantajları

Yapılan bir çalışmada insanların manuel fırça kullanırken fırçaya daha fazla kuvvet uygulamaya meyilli olduklarını göstermiştir. Sert fırçalama diş etlerine ve diş minesine zarar verebilir.

Üzerinde bir zamanlayıcı olmaması olması gerekenden kısa ya da uzun fırçalama yapılmasını mümkün kılar.

1-3 Yaş Arası Çocuklarda ve Erken Çocukluk Döneminde Fırça Tercihi

Çocuklar için en iyi fırça tercihi, çocuğun en rahat kullanacağı, kullanımından keyif alacağı fırça hangisiyse ondan yana yapılmalıdır. Özellikle çocuklara uygun üretilmiş başlıklar ve/veya manuel fırçalar kullanılmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz tüm avantaj ve dezavantajlar çocuklar için de geçerlidir.

Çocuklar elektrikli fırçaları güvenle kullanabilirler ancak yine de ebeveyn gözetiminde fırçalama yapılmasını önermekteyiz. Küçük bir uyarı; çocuğunuz hangi tip fırçayı kullanırsa kullansın, kendi kendi kendine banyo yapabildiği yaşa gelene kadar etkili olarak diş fırçalayamaz. Bu sebepten çocuk dişlerini fırçaladıktan sonra mutlaka ikinci bir fırçalama ebeveyn tarafından yapılmalıdır. Böylece çocuğun ağzında fırçanın erişemediği temizlenmeden kalan bir bölge bulunmaz. Fırçalama sırasında veli kontrolü çocuğun macunu yutmamasını sağlamak için de önemlidir.

Sağlıklı Günler...

Elektrikli Dış Fırçası Faydaları Manuel Diş Fırçası Faydaları Elektrikli fırça mı manuel fırça mı Diş Fırçası Tercihi
Yukarı